„Gdzie jest Milo? Przecież był tu kot przed chwilą…”

Adaptacja jest to proces przystosowania się do nowego środowiska społecznego, sytuacji i warunków. Przedszkole jest dla małego dziecka takim właśnie środowiskiem.

Ksizeczka Milo1Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców/opiekunów. Nie wszystkie maluchy potrafią z tą sytuacją sobie poradzić. Kiedy przedszkolak idzie do nowego, nieznanego miejsca może budzić to w nim lęk lub ciekawość i radość. Udane włączenie do grupy przedszkolnej ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju małego człowieka i dla jego rozwoju społecznego. Jeżeli początkowy okres pobytu w placówce wiąże się z przyjemnymi uczuciami i przeżyciami wówczas dziecko jest pozytywnie nastawione na odbiór świata i ludzi. Nie reaguje lękiem i ufa, gdy poznaje coś lub kogoś nowego.

W Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym Dreamlab w Sopocie szczególne znaczenie przywiązujemy do wspomagania procesu adaptacji dzieci. W tym celu została wymyślona postać kota Milo, który jest swoistym przewodnikiem po wszystkich pomieszczeniach placówki i pojawia się w jego różnych miejscach. Kot Milo jest również głównym bohaterem książeczki „Gdzie jest Milo? Przecież był tu kot przed chwilą…”, opracowanej celowo w taki sposób, aby razem z rodzicami wprowadzić dziecko w jego nowy świat w przedszkolu. Książeczka niezwykle ciekawie i zabawnie oprowadza, wyjaśnia i opisuje zajęcia, w których można uczestniczyć. W Dreamlab w Sopocie jest to niezwykle ważne, aby jak najlepiej przeprowadzić proces adaptacji, który bezpośrednio wpływa i decyduje o tym, jakie postępy i jak szybko osiągnie dziecko w edukacji i terapii. W Dreamlab to rodzic decyduje w jakiej formie i jak długo przebiega taki proces.

Dzieci przychodzące do przedszkola znacznie różnią się od siebie poziomem zdolności przystosowawczych. Część z nich adaptuje się szybko i łatwo, ale są też tacy, którym sprawia to duży problem. Pragnąc maksymalnie zminimalizować trudności adaptacyjne warto dostatecznie wcześnie przygotować dziecko do tej nowej sytuacji i stopniowo przyzwyczajać je do przebywania w nowym miejscu pod opieką osób trzecich. Przedszkole przed przyjęciem przedszkolaka powinno rozpocząć z nim współpracę. Dzieci spokojnie zaczną więc poznawać miejsce: sale, nauczycieli, terapeutów, itp. To pomaga zminimalizować stres rodziców i dzieci. W dobrej adaptacji pomaga atmosfera zaufania, zrozumienia i akceptacji oraz kot Milo..

Już przy wejściu do przedszkola Dreamlab kot Milo odwraca uwagę dziecka od rodziców wzbudza zaciekawienie: tym co jest za drzwiami, zabawą, innymi dziećmi oraz osobami, które tu pracują.
Jeżeli dziecko dziś jest zainteresowanie, zaciekawione- jutro przyjdzie chętnie.

Aby osiągnąć sukces wszyscy musimy tą sytuację potraktować poważnie i z rozsądkiem. Dzieciom, Rodzicom i nam Wszystkim życzymy by pierwszy krok do samodzielności łączył się z przyjemnymi przeżyciami.

Więcej informacji na www.dreamlab.edu.pl

Grażyna Bejster – dyrektor merytoryczny Dreamlab