JAK DŁUGO TRWA PROGRAM ADAPTACYJNY W  DREAMLAB?

U większości dzieci okres ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. O jego rzeczywistej długości decyduje wiele czynników, m.in. dojrzałość emocjonalna konkretnego dziecka, sposób, w jaki do tej pory funkcjonowało, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie. W Dreamlab to rodzice decydują o długości procesu adaptacyjnego, trwa tyle, ile potrzebuje ich dziecko. Wcześniejsze wizyty w przedszkolu, zapoznanie się z kotem Milo i jego historią z książeczki, poznanie pomieszczeń, pani wychowawczyni i zabawek, na pewno są pomocne.

Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie, przez które się przejdzie, także i to, zdobyte  w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju.

Adaptacja rodzica do nowej sytuacji

Jest ona równie ważna, ponieważ dziecko wyczuwa emocje mamy i taty, więc jeżeli my będziemy zachowywać się nerwowo, to ten stan udzieli się jemu. Dlatego niezwykle ważne jest podejście rodziców i sposób w jaki przeżywamy rozłąkę . Nasza optymistyczna postawa na pewno pozwoli dziecku poczuć się pewniej. Trzeba zdać sobie sprawę, że rozłąka i tak kiedyś nastąpi. Jeżeli jesteśmy przekonani, że dobrze robimy (bo najlepiej znamy nasze dziecko) to nie możemy w chwili kryzysu, zmienić decyzji i po pierwszym dniu rezygnować z przedszkola. Zainteresowanie nowym otoczeniem z kotem Milo na czele, innymi dziećmi oraz pracownikami, pozwala mu zapomnieć na jakiś czas o rozstaniu. Później zaczynają się zajęcia, posiłki i inne czynności, które absorbują uwagę dziecka i stopniowo, dzień po dniu, stają się dla niego rutyną, do której się przyzwyczaja.

Pierwsze dni w przedszkolu – o czym warto wiedzieć

• Rodzice muszą być pewn iswojej decyzji o posłaniu dziecka do Przedszkola Dreamlab. W obecności malucha nie powinni poddawać w wątpliwość tego, czy dobrze czy źle robią. Nasze wahanie natychmiast będzie wyczuwalne, co z pewnością nie pomoże w adaptacji.
  • Mów pozytywnie o przedszkolu, ale nie idealizuj miejsca. Przedstaw je jako przyjemne, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami, kotem Milo i uczył mnóstwa nowych rzeczy.
  • Opowiedz dziecku o tym jak sam chodziłeś do przedszkola w dzieciństwie. Co wspominasz najmilej?
  • Jeśli to możliwe, dobrym rozwiązaniem, jest odprowadzanie dziecka w tych pierwszych dniach przez tatę z uwagi na mniejszą dozę emocjonalności, która często towarzyszy relacji z matką.
  • Nie przedłużaj pożegnań i nie roztkliwiaj się przy dziecku.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Początkowo odbieraj dziecko wcześnieji stopniowo wydłużaj jego pobyt.
  • Zapewniaj dziecko, że wrócisz po niego, podając porę przybycia, np. po obiedzie. Niezwykle istotne jest spełnianie tych umów od samego początku. To budzi zaufanie  i dziecku łatwiej rozstać się z rodzicem, który każdorazowo przychodzi po niego w ustalonym czasie.
  • Jeśli to możliwe przez początkowy okres nie przychodź po dziecko jako ostatni
  • Zadbaj o wygodne ubranie dziecka. Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania na zmianę.
  • Nie zasypuj dziecka pytaniami o to, co wydarzyło się w przedszkolu
  • Rozmawiaj z wychowawcą grupy. Nauczyciel chętnie poinformuje rodzica o tym, jak dziecko zjadało posiłek, jak się zachowywało, jak radzi sobie podczas zabaw
    z rówieśnikami.
  • W żadnym wypadku nie straszmy dziecka przedszkolem.
  • Nastaw się pozytywnie – zarażaj dziecko optymizmem
  • Nie miej wyrzutów sumienia, że „zostawiasz” dziecko.
  • Pamiętaj, że jeśli pojawi się płacz, jest on normalną reakcją na zmianę i rozstanie, po wyjściu rodziców już prawie nie ma łez,
  • Nie poddawaj się po kilku pierwszych, „płaczliwych” dniach – trudne emocje w tych dniach są naturalne i trzeba je zaakceptować,
  • Zaufaj wychowawcom przedszkolnym, którzy są specjalistami w swoim fachu,
  • Skup się na korzyściach, które dzięki przedszkolu zyska Twoje dziecko,
  • Weź pod uwagę fakt, że rozłąka i tak kiedyś nastąpi – pójście do przedszkola jest pierwszym krokiem do wejścia w kolejny etap rozwoju,

Drogi rodzicu! Pamiętaj!

Każda zmiana daje szansę na rozwój. Zdobyte w przedszkolu doświadczenia są jedyne w swoim rodzaju. Grupa przedszkolna daje możliwość poznania podstawowych zasad życia w społeczności. Zasady obowiązujące w kontaktach z ludźmi musi poznać każdy i przedszkole bardzo się w tym przydaje.

Grażyna Bejster