DREAMLAB Facebook

Mindfulness (uważność, bycie w ciszy) to stan umysłu, osiągany poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy równoczesnym łagodnym przyjmowaniu i akceptowaniu emocji, myśli i wrażeń zmysłowych. Używany jest jako technika terapeutyczna.

Według definicji Eline Snel, holenderskiej terapeutki, autorki bestsellera "Uważność i spokój żabki" oraz twórczyni treningu uważności Metoda Eline Snel "Uwaga, to działa!", mindfulness to umiejętność świadomego kierowania uwagi na bieżącą chwilę w przyjazny sposób, bez oceniania. Polega na tym, aby doświadczać (z ciekawością i życzliwością) tego, co dzieje się w bieżącej chwili, wewnątrz nas i w naszym otoczeniu. Mindfulness daje możliwość bycia świadomym naszych odczuć, emocji oraz myśli.

 

Korzyści z praktyki związane z wykorzystaniem mindfulness:

  • zwiększa się samoświadomość tego, że mamy myśli, emocje i ciało (samoświadomość to pierwszy krok do samoregulacji),
  • praktyka uczy jak rozładować napięcie,
  • dzieci uczą się w jaki sposób wyciszyć się.

 

Umiejętność zarządzania emocjami ma fundamentalne znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz funkcjonowania w społeczeństwie, przekłada się także na osiągnięcia edukacyjne oraz relacje z innymi ludźmi. Spokojny umysł ma wpływ na koncentrację, pamięć oraz kreatywność.

 

Eline Snel chciała, aby dzieci potrafiły zrozumieć, czym jest mindfulness, bez tłumaczenia definicji. Znalazła wspaniałą metaforę - żabkę. Z jakim zachowaniem nam się kojarzy się to zwierzątko? Żaba potrafi siedzieć spokojnie, robi to godzinami. Nie śpieszy się ze swoimi reakcjami. Jednocześnie jest świadoma tego, czego doświadcza wewnątrz siebie i w swoim otoczeniu. Jest doskonałym skoczkiem, podobnie jak nasz umysł, który zawsze gdzieś wędruje. Bardzo wyraźnie można u niej również zaobserwować ruch oddechu. Dzieci mogą się od niej nauczyć, że nie muszą reagować natychmiast na wszystko, co usłyszą lub zobaczą. Pokazuje im, że można się zatrzymać, obserwować wrażenia z naszego świata wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Trening uważności Metodą Eline Snel "Uwaga, to działa!" jest wzorowany treningu MBSR stworzonym w latach 70. przez amerykańskiego naukowca Jona Kabat-Zinna. Trwa 8-10 tygodni, w zależności od wieku uczestników. Ćwiczenia uważności są ogólnorozwojowe i odpowiednie dla wszystkich dzieci i młodzieży (od 4 do 19 lat). Są wskazane dla osób, które cierpią z powodu niskiej samooceny i potrzebują wzmocnienia, samoakceptacji, zapewnienia, że są wystarczająco dobre i fajne takie, jakie są. Trening wspomaga również dzieci ze zdiagnozowanymi np. ADHD.

 

Przydatne linki: 

Uważność i spokój żabki 

Pierwsza pomoc przy trudnych uczuciach. Ćwiczenie uważności dla dzieci 5-10 lat 

Ćwiczenie jogi "młyn" 

Mindfulness w codziennym życiu - Wojciech Eichelberger 

MINDFULNESS dla dzieci 

Aneta Sochan - trening 

Medytacja dla dzieci - Ogród miłości 

"Mindfulness - ale co to i po co?" 

Magda Kasprzyk 

Polskie Towarzystwo Mindfulness

 

Praktyka/treningi w Gdańsku/Gdyni: 

https://twojaakademia.pl/ 

https://mindfulnessdladzieci.com.pl/ 

http://jogapilates.pl/ 

https://uwaznoscnacodzien.pl/ 

 

Źródło: uwaznoscnacodzien.pl, mindfulness.com.pl 

 

Sylwia Grudzińska  

Nauczycielka w TTP Dreamlab