DREAMLAB Facebook

 „The Wall Street Journal” napisał, że jest to bajka, która uwrażliwi dzieci na sztukę na całe życie.

 

Obejrzałam ten film kilka lat temu i pomyślałam wtedy, że nie oglądałam dawno tak cudownej bajki, wiedziałam, że będę do niej na pewno wracać.

„Sekrety morza” to wizualna perełka, pełna baśniowej atmosfery, oczaruje wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. Ten film jest adresowany nie tylko do widowni dziecięcej. Zdecydowanie różni się od krzykliwych produkcji, które są proponowane najmłodszym. Cała historia pokazana jest w sposób niespieszny, delikatny. To opowieść, oparta na irlandzkim folklorze, celtyckich legendach. Muzyka w filmie jest równie magiczna i stanowi doskonałą wręcz całość z obrazem.

Jest to opowieść o rodzeństwie, Saoirse i Benie. Saoirse nie potrafi mówić, nikt nie zna przyczyny. Dzieci wychowują się bez mamy. W dniu szóstych urodzin Saoirse podkrada bratu muszlę, którą otrzymał od mamy, i zaczyna na niej grać. Muzyka doprowadza ją do niezwykłej skrzyni, w której znajdzie coś, dzięki czemu rozpocznie niesamowitą przygodę i zrozumie, kim jest i co się stało z ich mamą.

Co ważne, to cudowna i mądra bajka, ale dla dziecka w pewnym wieku może być trudna, koniecznie trzeba oglądać razem. Nie ma w niej krzty agresji, przemocy czy wrogości, może natomiast wywoływać spore wzruszenie.

W filmie pokazane są autentyczne emocje, dzieci i dorosłych - przeżywających tęsknotę związaną z rozłąką, z rozstaniem oraz chęcią ponownego kontaktu, bliskości, odnowienia więzi. Trudne są dla nas wszystkich rozmowy o rozstaniach, które przecież zdarzają się w naszym życiu.

Oglądając film dowiadujemy się, jak radzić sobie ze swoimi emocjami (a nie tylko się im poddawać), dlaczego warto akceptować czyjąś odmienność, współpracować z innymi, dlaczego rodzice i dzieci mają pewne obowiązki czy powinności. To opowieść, która uwrażliwia nas na potrzeby dzieci.

 

‘’Ostatnio literatura dziecięca wzbogaciła się o bajki terapeutyczne, które nie służą tylko rozrywce, ale są też pomocą w wychowaniu. Wiele wskazuje na to, że film „Sekrety morza” otworzy nową kategorię – filmów terapeutycznych. (…)

Film angażuje, zaciekawia i porusza, jak wiele innych dobrych filmów, ale jako jeden z nielicznych na długo pozostawia wrażenia i trwale kształtuje postawy. Jest to tym bardziej cenne, że porusza naprawdę poważne kwestie. Pomaga dzieciom poradzić sobie z trudnym doświadczeniem, jakim jest ambiwalencja uczuć w stosunku do tej samej osoby. Wyjaśnia konieczność i nieodwracalność odejścia oraz wartość bliskości i tęsknoty. Dorośli mają duże trudności z przedstawianiem dzieciom odejścia bliskich (wyjazd na dłużej do pracy za granicę, rozwód) oraz przygotowaniem ich do radzenie sobie z rozłąką i tęsknotą. Film pomaga dorosłym w poruszeniu z dziećmi takich tematów, a dzieciom udziela odpowiedzi na wiele dręczących ich pytań. (…)

Atrakcyjność obrazu i narracji to dopiero początek walorów tego filmu. To mądra bajka, którą powinni obejrzeć dorośli wraz z dziećmi. Pozycja wręcz obowiązkowa.’’

dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy

Sekrety morza2

 

 

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć wraz z dziećmi tego poruszającego filmu to gorąco namawiam na seans.

 

 

Joanna Frost Husiak