DREAMLAB FacebookWolna chwila?


Jedni z nas lubią ją spędzić zaszywając się pod kocem przy ciepłej herbacie z książką w ręku, drudzy przed ekranem telewizora oglądając dobry film, bądź serial.
Pracując z dziećmi z autyzmem przeszukałam bazę filmową właśnie po to, by obejrzeć głównych bohaterów będących w spektrum.
Poniżej przedstawiam pięć propozycji, które pozwoliły mi spojrzeć w nowy sposób na autyzm. W każdej z tych produkcji znalazłam coś, co na co dzień pozwala mi bardziej zrozumieć ten niezwykły świat. Choć większość z nich odnosi się do nastolatków i osób dorosłych, nie zabraknie w nich również problemów, z którymi spotykają się na co dzień nasi malutcy.

1. Rain Man (film, rok produkcji 1988, USA, dramat/komedia)

filmy 1

Charlie (Tom Cruise) dowiaduje się, że ojciec, który go porzucił wiele lat temu, zmarł. W testamencie został zamieszczony tajemniczy wpis o tym, że Charlie ma brata Raymonda (Dustin Hoffman), zamkniętego w domu opieki. Raymond ma autyzm, umie w pamięci rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne z niesamowitą szybkością. Ojciec zostawił swoją fortunę Raymondowi, który nawet nie rozumie, do czego służą pieniądze. Charlie jest rozgoryczony faktem, że ojciec trzymał w tajemnicy życie Raymonda. Wykrada on brata z zakładu i razem wyruszają w podróż, aby się poznać.


2. Nazywam się Khan (film, rok produkcji 2010,Indie, dramat społeczny/romans)

filmy 2


Film opowiada historię muzułmanina Rizvana Khana (Shahrukh Khan) i jego żony Mandiry Khan. Mężczyzna chce przekroczyć granicę w Nowym Jorku, ale jego nazwisko i zespół Aspergera czynią go podejrzanym w związku z atakami. Rizvan jest bardzo inteligentny, ale syndrom Aspergera ma wpływ na jego kontakty z innymi ludźmi - np. unika kontaktu wzrokowego, każdy komentarz rozumie bardzo dosłownie i jest nadwrażliwy na dźwięki, zapachy i kolory. Związek Rizvana i Mandiry napotyka przez to wiele trudności...
Pierwsza część filmu opowiada historię Rizvana Khana, jego dzieciństwa, małżeństwa. Druga to bieżące wydarzenia, w których to Khan dopełnia obietnicy złożonej żonie.


3. Nadzwyczajni (film, rok produkcji 2019, Francja)

filmy 3


Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

4. The Good Doctor (serial, rok produkcji 2017-, USA, dramat)

Filmy 4


Shaun Murphy (Freddie Highmore) jest ambitnym lekarzem, cierpiącym na autyzm i zespół Sawanta, który pragnie rozpocząć pracę w szpitalu św. Bonawentury w San Jose. Sceptyczne nastawienie zarządu uniemożliwia mu jednak rozpoczęcie tam współpracy. Wkrótce ma miejsce poważny wypadek, w trakcie którego młody doktor ratuje życie poszkodowanym, a następnie otrzymuje posadę w lokalnym szpitalu. Charyzmatyczny chirurg próbuje udowodnić personelowi, że jego przypadłość nie stanowi przeszkody w ratowaniu innym życia.

5. Atypowy (serial, rok produkcji 2017-, USA, dramat/komedia)

Filmy 5


Opowieść o dorastaniu Sama (Keir Gilchrist), 18-latka walczącego z objawami wskazującymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu, który poszukuje miłości i niezależności. Chłopak w zabawny, choć niewolny od emocji sposób próbuje osiągnąć stan samopoznania, co zmusza resztę rodziny do stawienia czoła zmianom i do znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytanie - co to tak naprawdę znaczy "być normalnym"?

Mam nadzieję, że uda się Wam wygospodarować trochę wolnego czasu.
Miłego oglądania.

 

 


Karolina Liszewska

Żródło – www.filmweb.pl